Wulka Teide
Teneryfa ma wiele do zaoferowania. Turyści mogą zdecydować się na leniwe wakacje nad basenem i pięknych plażach, ale też korzystać z uroków wyspy. A ta ma sporo do zaoferowania – od sportów wodnych, przez liczne parki rozrywki, aż po cudowne ukształtowania terenu. Jedną z kluczowych atrakcji jest wulkan Teide. Co warto o nim wiedzieć? Czy można go zwiedzać? Sprawdź!
Na miejscu warto się pojawić ok. 20 minut przed planowaną godziną odjazdu (podaną na bilecie). W związku z tym, że bilety są imienne, należy mieć ze sobą dokument potwierdzający tożsamość ze zdjęciem – np. dowód osobisty albo paszport.
Do dolnej stacji możesz dojechać autem i dostawić je na parkingu albo miejskim autobusem. Wulkan Teide to popularna atrakcja, więc dojazd do niej jest dogodny i dobrze oznakowany.
to warto wiedzieć
Wulkan Teide
Szczyt wulkaniczny Pico del Teide
Szczyt wulkaniczny położony na Teneryfie ma wysokość 3718 m n.p.m., a jego wysokości od dna morza to aż 7500 metrów. Nie robi on jednak piorunującego wrażenia, ponieważ na wysokości ok. 2000 m n.p.m. rozłożone są równiny zwane cañadas – gdy przyjmiemy je za podstawę szczytu, to jego wysokość względna wyniesie ok. 1500-1700 metrów.
Pico del Teide jest najwyższym szczytem Hiszpanii i zarazem najwyższym szczytem na jakiejkolwiek wyspie atlantyckiej. Jest to typowy stratowulkan. Teren, który go otacza, został ukształtowany przez działalność wulkanu. Pokrywają go bazaltowe, pumeksowe i obsydianowe formacje skalne. Zbocza wulkanicznego stożka to z kolei zastygłe strumienie lawy. Jesteś ciekaw, czy wulkan Teide jest czynny? Jak najbardziej! Niemniej jest to bardzo „łagodny” wulkan. W czasie jego wybuchów nie odnotowano ofiar śmiertelnych w ludziach.
Rozwiń tekst
Legenda o Teide
Z języka Guanczów (rdzennych mieszkańców Teneryfy), „Tide” oznaczało Piekielną Górę. Uznawana za świętą, a zarazem siedzibę bogów – wierzono, że góra sięga do nieba. W trakcie prac archeologicznych znaleziono liczne kamienne narzędzia i ceramikę z czasów, gdy Guanczowie żyli na tej ziemi. Najpewniej były to dary przebłagalne dla złych duchów, które mieszkały na górze.
Każda wycieczka na wulkan Teide okraszona jest tą legendą, a jedną z nich jest ta, która głosi, że demon Guayota porwał boga światła i słońca Mageca i uwięził go pod wulkanem, pogrążając świat w ciemności. Wtedy Guanczowie zaczęli błagać najwyższego boga Achamána o pomoc, a ten zwyciężył złego ducha, zatkał nim wylot krateru i uwolnił Mageca. Demon Guayota (przedstawiany pod postacią czarnego psa w towarzystwie innych demonów) próbował wielokrotnie wydostać się z wulkanu, a miało to miejsce podczas jego erupcji.
Park Narodowy Teide
Park Narodowy Teide jest największym i zarazem najstarszym z istniejących czterech parków narodowych na Wyspach Kanaryjskich. Ma około 18 990 ha, a jego największym atutem jest wyjątkowy krajobraz. To nie tradycyjny, przepełniony drzewami park – wokół wulkanu Teide znajdują się liczne kratery i rzeki skamieniałej lawy, spomiędzy których rodzi się nowe życie. Piękne, egzotyczne rośliny, kwitnące kwiaty, zwierzęta.
W 2007 roku Park Narodowy Teide wpisano na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obfituje on w liczne szlaki turystyczne – od lekkich, idealnych dla turystów, bo dłuższe i bardziej zaawansowane dla miłośników trekkingu. W parku Teide nie brakuje punktów widokowych, z których widać piękną panoramę, a na wysokości 3 270 m n.p.m. zlokalizowane jest schronisko.
Kolejka na wulkan Teide
Wjazd kolejką to bez wątpienia najszybszy sposób dostania się na wulkan Teide. Bilety warto kupić z wyprzedzeniem przez internet, by mieć pewność, że uda Ci się skorzystać z tej atrakcji. Kabina wagoników jest przeszklona w górnej części, więc już w trakcie podróży można podziwiać fenomenalne widoki! Kamienie mieniące się kolorami, zastygnięta lawa, szlaki turystyczne, kratery.
Na szczyt jedzie się 8 minut. Przy stacji dolnej znajdują się: kawiarnia, restauracja z widokiem na panoramę Parku Narodowego Teide, sklepik i toalety publiczne. Przy górnej stacji nie ma miejsc, w których można kupić choćby wodę, więc zlecamy mieć ją ze sobą. Od stacji można dostać się dalej, wybierając odpowiedni szlak.
- Szlak nr 12 – prowadzi do punktu widokowego Mirador Pico Viejo. Oferuje spektakularny widok na La Gomerę, El Hierro i La Palmę. U stóp zobaczymy imponującą kalderę Las Cañadas del Teide, a także kolorowy krater Pico Viejo i pobliskie szczyty: Los Roques de García i Montaña Guajara.
- Szlak nr 11 – prowadzi do punktu widokowego Mirador de la Fortaleza. Oferuje zniewalające widoki na północną część Teneryfy i dolinę La Orotava.
- Szlak nr 10 Telesforo Bravo – jest to szlak na krater Teide. Nie można jednak wybrać się tutaj dobrowolnie – należy z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem wystąpić o bezpłatne zezwolenie, które jest wydawane przez władze Parku Narodowego Teide.