Museum of Science and the Cosmos

Museum of Science and the Cosmos

Muzeum Nauki i Kosmosu znajduje się w mieście San Cristóbal de La Laguna na Teneryfie. To nowoczesne, interaktywne miejsce, w którym w przystępny sposób można pochłaniać wiedzę o świecie i kosmosie. Poznaj historię tego miejsca, dowiedz się, dlaczego warto je odwiedzić i sprawdź, ile kosztują bilety!

Muzeum Nauki i Kosmosu powstało w 1993 roku i jest poświęcone w głównej mierze sprawom związanym z kosmosem, choć jak sama nazwa wskazuje, również innym dziedzinom nauki. Oficjalne otwarcie nastąpiło 11 maja 1993 roku, a w wydarzeniu wziął udział astronauta Siergiej Krikalew, który spędził ponad 300 dni na stacji kosmicznej Mir.

Przedstawiamy najważniejsze informacje o Museum of Science and the Cosmos.

to warto wiedzieć

Museum of Science and the Cosmos

Historia Museum of Science and the Cosmos

Budynek, w którym mieści się Museum of Science and the Cosmos, jest dziełem architektów Jordi Garcésa i Enrica Sòria, z kolei za projekt muzeum odpowiada Enric Franch. Ma kształt półgwiazdy, a na tarasie zlokalizowana jest duża antena, pełniąca funkcję obserwatorium astronomicznego. Dodatkowo znajdują się tam też zegar słoneczny i mały teleskop.

Rozwiń tekst

Oferta Muzeum Nauki i Kosmosu na Teneryfie

Duża część oferty Muzeum Nauki i Kosmosu dotyczy wszechświata. Stała ekspozycja, która poddawana jest regularnej renowacji, zawiera liczne moduły. Dzięki nim można poznać kosmiczne safari czy dowiedzieć się, czym są ruchy rotacyjne i translacyjne Ziemi. Muzeum posiada również salę astronomiczną z modelami Gran Telescopio CANARIAS oraz Obserwatorium Teide i Roque de los Muchachos.

Oprócz ułatwiania kontaktu z różnymi dyscyplinami naukowymi poprzez eksperymenty i przystępne formy edukacji, kluczowym zadaniem Muzeum jest także realizowanie badań naukowych, zapoznawanie się z postępami w różnych obszarach nauki i prowadzenie nieustannego dialogu ze społeczeństwem. Tym samym standardowa oferta kulturalna Muzeum obejmuje nie tylko wystawy, ale też m.in. pogadanki w audytorium, noce astronomiczne czy urodziny z gwiazdami.

Muzeum czynne jest od poniedziałku do niedzieli: od 10:00 do 17:00. Wstęp możliwy jest maksymalnie 30 minut przed zamknięciem. Dokładny adres to: Avenida Los Menceyes 70 / n

38205 San Cristóbal de La Laguna.

Museum of Science and the Cosmos – idea powstania

“Najlepszym sposobem przekonania społeczeństwa do nauki, jest wyniesienie jej na ulicę, otwarcie drzwi laboratoriów i przekonanie ludności, że wyjaśnienie otaczających ich zjawisk niekoniecznie musi odbywać się za pomocą matematycznych sformułowań.” – takie zdanie możemy znaleźć na oficjalnej stronie Muzeum Nauki i Kosmosu na Teneryfie. I jest to najlepszy opis tego, w jaki sposób funkcjonuje ta instytucja.

Jest to wyjątkowe miejsce, stanowiące połączenie tradycyjnego muzeum i parku rozrywki. Odwiedzający mają szansę zbliżyć się do praw i zasad rządzących naturą. Poznać ludzkie ciało, ruchy gwiazd czy prawa fizyki. Wszystko poprzez interaktywne tablice i różnego rodzaju instalacje, które pozwalają nie tylko uczyć się, ale i doświadczać.

Z pewnością nie jest to tradycyjne muzeum. Tu nie tylko odbywa się pokazywanie osiągnięć naukowych i technicznych z danego okresu lub miejsca, ale dodana jest także wartość w postaci chęci poznawania i poszukiwania odpowiedzi. Muzeum Nauki i Kosmosu stara się eksponować naukę, która wyostrza zmysły i rozwija wyobraźnię. Jest otwarte na udział publiczności w każdym wieku. To przestrzeń inspiracji i generator emocji, który stale wzbudza ciekawość, a potem ją zaspokaja.

Wystawy stałe i czasowe

Obiekt przystosowany jest do tego, by oferować zwiedzającym nie tylko wystawy stałe, ale też czasowe. W przestrzeniach regularnie eksponowane są instalacje z różnych instytucji współpracujących z Museum of Science and the Cosmos, dzięki czemu jest to warta uwagi atrakcja, którą można z powodzeniem odwiedzać regularnie.

Jakie wystawy stałe są dostępne w Muzeum Nauki i Kosmosu?

  • Słońce – słoneczna wystawa prezentuje szereg informacji i ciekawostek, a także zjawisk związanych z tą gwiazdą. Pozwala też dowiedzieć się więcej o działaniu tysięcy gwiazd, które widzimy na nocnym niebie i o tych, które składają się na miliardy galaktyk zamieszkujących Wszechświat.
  • Ciało ludzkie – to nasz mały wszechświat, a odkrywanie go jest równie pasjonujące, jak odkrywanie kosmosu. Zmysły, komórki, rozwój embrionalny, głos… to tylko niektóre z tematów poruszanych na stałej wystawie w muzeum.
  • Jak to działa – w naszym życiu otaczamy się wieloma urządzeniami, a co więcej – wokół nas zachodzi mnóstwo zjawisk. W pędzie dnia codziennego nie zastanawiamy się, jak działają i dlaczego do nich dochodzi. Na tej wystawie możesz lepiej poznać otaczający Cię świat! Dostrzeżesz postęp technologiczny i podstawowe zasady fizyki, które są wypadkową do funkcjonowania wielu sprzętów i zachodzenia różnych zjawisk.
  • Ziemia – to ona jest statkiem, którym podróżujemy wokół Słońca. Jest zarazem naszym domem we Wszechświecie. Wiedza o Ziemi i zjawiskach na niej zachodzących jest dla nas niezbędna – musimy o nią dbać, by zachować ją dla przyszłych pokoleń.
  • Wszechświat – najbardziej rozbudowana i niezwykle ważna wystawa. Wyspy Kanaryjskie są uprzywilejowanym miejscem do obserwacji astronomicznych – to właśnie na szczytach Teneryfy i La Palmy zainstalowane są jedne z najlepszych i największych teleskopów na świecie. Na wystawie wyjaśniane są podstawowe pojęcia z zakresu astronomii, kosmosu i obserwacji nieba.

Pokój dziecięcy Mikrokosmos – sala dedykowana dzieciom w wieku od 3 do 7 lat. Najmłodsi mogą w niej bawić się i eksperymentować, poznając w ten sposób fundamentalne zasady i rozwijając swoje zainteresowania.


Jak dojechać?

Historie odkrywców

Sprawdź opinie naszych klientów.

“Doskonałe miejsce do relaksu, liczne szerokie oraz długie plaże z czarnym piaskiem, gorąca woda w oceanie. Piekna promenada z licznymi sklepami i kawiarniami, ciągnąca sie na wiele kilometrów. Zdecydowanie polecam!”

Adrian Pietrzak

Adrian Pietrzak

“Interesująca aglomeracja turystyczna. Dla amatorów wieczornych i nocnych doświadczeń, nie zabraknie miejsc, gdzie świetnie się zabawią. W ciągu dnia również nie jest monotonnie, można spacerować w rozmaitych kierunkach miasteczka. Apartamenty czyste, schludne, zadbane. Widać, że świeżo wyremontowane. Jestem bardzo zadowolony z pobytu!”

Dawid Dąbrowski

Dawid Dąbrowski

“Apartament ekstra, fajne wyposażenie, niczego nam nie brakowało. Czysto, spokojnie. Miejsce warte zarekomendowania, na pewno jeszcze tam wrócimy. Właściciele wspaniali i bardzo uprzejmi.”

Klara Szewczyk

Klara Szewczyk

“W apartamencie wszystko czego potrzeba, od żeli do kąpieli po kosmetyki do opalania, pojemniki na jedzenie i książki. Dużym atutem jest bardzo dobry internet! To było najlepsze mieszkanie w którym mieszkałam na wyspie! Bardzo dobry kontakt z właścicielem.”

Adriana Wojciechowska

Adriana Wojciechowska