Sztuka i kultura Teneryfy

Teneryfy

Sztuka i kultura

Teneryfa to miejsce, w którym odnajdą się nie tylko zwolennicy plażowania i sportów wodnych. Można też tutaj uprawiać trekking, zachwycać się zielenią, czy czerpać z tego, co ma do zaoferowania sektor sztuki i kultury na Teneryfie! Przygotowaliśmy zestawienie wyjątkowych miejsc, które warto odwiedzić.

Sztuka i kultura Teneryfy
teneryfy

muzea

Muzeum Antropologii na Teneryfie

Ma siedzibę w Valle Guerra i jest częścią Muzeum Historii i Antropologii Teneryfy (MHAT). Poświęcone jest kulturze popularnej, którą kształtowało zarówno to, co lokalne, jak i to, co globalne. W muzeum dodatkowo znajdują się specjalistyczna biblioteka oraz sklep z książkami i upominkami. W przynależących do niego ogrodach i sadach uprawiane są sadzonki roślin leczniczych i ozdobnych, a zobaczyć można ponadto tłocznie do wina i młyny. Czynne od wtorku do niedzieli od 9:00 do 19:00.

Muzeum Historii Teneryfy

Ma siedzibę w Domu Lercaro i także jest częścią Muzeum Historii i Antropologii Teneryfy (MHAT). Znajduje się w budynku z końca XVI wieku w historycznym centrum miasta La Laguna. Jest to rodzaj nowoczesnego muzealnictwa, w którym za sprawą różnych form przekazu przedstawione są etapy rozwoju gospodarczego i społecznego wyspy na przykładzie ostatnich pięciu wieków. Dodatkową atrakcję stanowią przynależące do niego ogrody. Czynne od wtorku do niedzieli, od 9:00 do 19:00.

Muzeum Nauki i Kosmosu Teneryfa

Z inicjatywy Władz Wyspy (Cabildo de Tenerife) oraz przy wsparciu Instytutu Astrofizyki Wysp Kanaryjskich (Instituto de Astrofísica de Canarias, IAC) stworzono centrum naukowe. Jest to zarówno muzeum na Teneryfie, jak i laboratorium. W Centrum można oddać się eksperymentom interaktywnym, które tłumaczą prawa natury naszej planety i otaczającego wszechświata. Muzeum wyposażono w planetarium, gdzie odbywają się projekcje filmów o powstawaniu i odkrywaniu kosmosu przez człowieka. Czynne od wtorku do niedzieli, od 9:00 do 19:00.

Inne warte uwagi muzea

Dom Wina La Baranda, Miejskie Muzeum Sztuk Pięknych, Muzeum Przyrody i Człowieka, Muzeum Wojskowe, Centrum Interpretacji Ruin Zamku San Cristobal, Dom z balkonami, Centrum dla zwiedzających Señorio del Valle, Iberoamerykańskie Muzeum Rzemiosła czy Ábaco.

Teneryfa architektura

Teneryfa to nie tylko plaże, palmy i ocean, ale też zachwycająca architektura. Jeśli pasjonuje Cię miejska zabudowa, warto odwiedzić kilka lokalizacji.

Rozwiń tekst

  • TEA – Przestrzeń dla Sztuk w Santa Cruz. Powstała z inicjatywy Rady Wyspy Teneryfy i jest dziełem trzech architektów: Jacques Herzog, Pierre de Meuron i Virgilio Gutierrez. Wykorzystuje 20 622 m² przeznaczonych do prezentacji kultury i sztuki na Teneryfie. Znajdują się tutaj: Instytut Oscara Domingueza, Centrum Fotografii Wyspy Teneryfy i biblioteka Red Insular. Skupia się na sztuce wytworzonej przez zmiany technologiczne współczesnego społeczeństwa, a sam budynek opiera się na serii elementów przekątnych na piętrze oraz pochylonych podłóg.
  • Audytorium na Teneryfie. Budynek położony w Santa Cruz jest znakomitym dziełem Santiago Calatravy, hiszpańskiego architekta o międzynarodowym prestiżu. Znajduje się obok Międzynarodowego Centrum Targowo-Kongresowego, które także jest autorstwa Calatravy. Sprawia wrażenie, że to, co dzieje się wewnątrz, przenika na zewnątrz.

Pasjonaci architektury powinni też zobaczyć: Gmach Prezydencji Rządu Wysp Kanaryjskich, Radę Wyspy – Cabildo de Tenerife, Ośrodek Sztuki i Kongresów Magma, Terminal Lotniska Teneryfa Północna, Siedzibę główną CajaCanarias, Szkołę Sztuk Scenicznych – Escuela de Artes Escénicas de Tenerife, Teatr Guimerá, Dom Salazara, Pałac Nava, Ratusz w LaLaguna, a także liczne kościoły i bazyliki.

Koncerty i spektakle Teneryfa

Na Teneryfie miejsce mają liczne koncerty i spektkale. Zarówno lokalnych artystów, jak i międzynarodowych gwiazd. Sale koncertowe na północy wyspy – m.in. Auditorio de Tenerife, Magma czy Piramides de Arona goszczą na swoich scenach artystów o różnym profilu. Kultowe są m.in. spektakle „Evolucion” czy „History”. Warto też odwiedzić zamek w San Miguel na których odbywają się pokazy walk średniowiecznych czy udać się na koncerty.Rozwiń tekst

Co ciekawe, Teneryfa to mała stolica festiwali i innych imprez, które odbywają się tutaj bardzo często. Wśród najpopularniejszych możemy wskazać Festiwal muzyki etnicznej w Santa Cruz, odbywający się wiosną w San Cristóbal de La Laguna, Międzynarodowy festiwal folklorystyczny w Santa Cruz (odbywa się jesienią) czy Festival Eólica, który ma miejsce w lipcu na południu wyspy, w okręgu Granadilla de Abona na terenie Instytutu Technologii i Energii Odnawialnej. Inne festiwale, to m.in. Międzynarodowy Festiwal Pianistyczny w Santa Cruz czy Festival Cabeza de Perro.

Teneryfa sztuka i kultura mogą Cię nieźle zaskoczyć! Warto odwiedzić tę Kanaryjską Wyspę nie tylko ze względu na piękne plaże i zapierające dech w piersi widoki, ale także po to, by odwiedzić muzea, udać się na koncerty i podziwiać architekturę.

Historie odkrywców

Sprawdź opinie naszych klientów.

“Doskonałe miejsce do relaksu, liczne szerokie oraz długie plaże z czarnym piaskiem, gorąca woda w oceanie. Piekna promenada z licznymi sklepami i kawiarniami, ciągnąca sie na wiele kilometrów. Zdecydowanie polecam!”

Adrian Pietrzak

Adrian Pietrzak

“Interesująca aglomeracja turystyczna. Dla amatorów wieczornych i nocnych doświadczeń, nie zabraknie miejsc, gdzie świetnie się zabawią. W ciągu dnia również nie jest monotonnie, można spacerować w rozmaitych kierunkach miasteczka. Apartamenty czyste, schludne, zadbane. Widać, że świeżo wyremontowane. Jestem bardzo zadowolony z pobytu!”

Dawid Dąbrowski

Dawid Dąbrowski

“Apartament ekstra, fajne wyposażenie, niczego nam nie brakowało. Czysto, spokojnie. Miejsce warte zarekomendowania, na pewno jeszcze tam wrócimy. Właściciele wspaniali i bardzo uprzejmi.”

Klara Szewczyk

Klara Szewczyk

“W apartamencie wszystko czego potrzeba, od żeli do kąpieli po kosmetyki do opalania, pojemniki na jedzenie i książki. Dużym atutem jest bardzo dobry internet! To było najlepsze mieszkanie w którym mieszkałam na wyspie! Bardzo dobry kontakt z właścicielem.”

Adriana Wojciechowska

Adriana Wojciechowska