Park Narodowy Teide

Park Narodowy Teide

Teide to to park narodowy położony na Teneryfie, czyli jednej z Wysp Kanaryjskich. Jest najstarszym i najczęściej odwiedzanym parkiem narodowym w Hiszpanii. Co go wyróżnia? Jakie są atrakcje tego miejsca? Poznaj najważniejsze informacje o Parku Narodowym Teide!

W 2002 roku, z okazji 50. rocznicy przekształcenia parku Teide w park narodowy, rozpoczęto starania o wpisanie parku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Udało się to osiągnąć po pięciu latach pracy – 28 czerwca 2007 roku, zakwalifikowano Park Narodowy Teide i umieszczono na liście UNESCO.

Zostało to ogłoszone podczas Konwencji Światowego Dziedzictwa UNESCO, która odbyła się w Christchurch w Nowej Zelandii.

to warto wiedzieć

Park Narodowy Teide

Historia Parku Narodowego Teide

Park Narodowy Teide ma dużą wartość historyczną. Już za czasów aborygeńskich Guanczów stanowił dla nich ważne miejsce duchowe – wierzono bowiem, że wulkan Teide był bramą piekła, a w jego wnętrzu żył demon Guayota, który porwał Mageca. Guanczowie błagali najwyższego boga Achamána o pomoc i składali swoje ofiary.

Status parku narodowego został przyznany temu miejscu 22 stycznia 1954 roku, co było jednym z trzech w Hiszpanii. W 1981 roku park przeklasyfikowano i objęto specjalnym reżimem prawnym, a w 1989 roku Rada Europy przyznała mu Europejski Dyplom Obszarów Chronionych w najwyższej kategorii.

Rozwiń tekst

Park Narodowy Teide – flora

Lawy na zboczach Teide obfitują w składniki odżywcze i minerały, które wzbogacają glebę. Ta oferuje więc dogodne warunki do wzrostu wielu gatunków roślin. Rośnie tu około 168 gatunków roślin, z których 33 są endemiczne dla Teneryfy.

Na uwagę zasługują lasy sosny kanaryjskiej, które występują na wysokości 1000–2100 m n.p.m. i pokrywają środkowe zbocza wulkanu, a także zapewniają schronienie dla delikatnych gatunków roślin. Ponadto rośnie tu wiele gatunków roślin – m.in. miotła biała (Spartocytisus supranubius), lak kanaryjski (Erysimum scoparium) czy żmijowiec purpurowy (Echium wildpretii).

Rośliny, które rosną niemal u samego szczytu wulkanu, to stokrotka Teide (Argyranthemum teneriffae) i fiołek Teide (Viola cheiranthifolia). Rośliny te są przystosowane do trudnych warunków środowiskowych panujących na wulkanie – wysokość, intensywne nasłonecznienie, silne wahania temperatury czy brak wilgoci.

Park Narodowy Teide – fauna

Park Narodowy Teide może poszczycić się szeroką gamą fauny bezkręgowców. Co więcej, ponad 40% z nich stanowią gatunki endemiczne, a 70 gatunków można spotykać wyłącznie w tym parku.

Ograniczona jest z kolei fauna kręgowców. W parku swoje gniazda ma dziesięć gatunków ptaków – wśród nich m.in. zięba niebieska (Fringilla teydea), świergotek kanaryjski (Anthus berthelotii); kanarek atlantycki (Serinus canaria) czy podgatunek pustułki zwyczajnej (Falco tinnunculus canariensis).

W Parku Narodowym Teide występują też endemiczne gatunki gadów – kanaryjka niebieskoplama (Gallotia galloti), gekon kanaryjski (Tarentola delalandii) czy sink zachodnio-kanaryjski (Chalcides viridanus), znany jako skowronek z Teneryfy. Jedynymi ssakami występującymi w parku naturalnie są nietoperze. Pozostałe, takie jak muflon, królik, mysz domowa, czarny szczur, dziki kot i jeż algierski zostały wprowadzone do parku przez człowieka.

Szlaki turystyczne Teide

Wizyta w Parku Narodowym Teide to okazja do tego, by poznać to niezwykłe środowisko, a zarazem Światowe Dziedzictwo Przyrodnicze i doświadczyć wrażeń, które zostaną z Tobą na zawsze. Zwiedzać można na wiele sposób – spacerując, uprawiając trekking albo nawet wjeżdżając na La Rambleta, górną stację kolejki linowej. Jakie punkty odwiedzić i skąd zacząć dalszą wędrówkę?

  • Minas de San Jose – to piękna część parku, gdzie krajobrazy są nieco mniej skaliste. Można tu odbyć spacer po wulkanicznym piasku i poczuć się jak na innej planecie.
  • Montana blanca – ścieżka biegnąca na szczyt Teide od strony południowej. To najtrudniejszy sposób zdobycia szczytu Pico del Teide – od podnóża, przez górną stację kolejki, aż po szczyt Teide (pod warunkiem zdobycia bezpłatnego zezwolenia).
  • Roques de Garcia – jest to najpopularniejszy początek stosunkowo łatwej trasy spacerowej. To koło 4-kilometrowa pętla, pnąca się wokół zabawnych formacji skalnych. Ze szlaku można ujrzeć charakterystyczną skałę z „Piekielną Górą” w tle.
  • Montana Samara – ten punkt jest idealną bazą wypadową na spacery po części parku, gdzie sosny rosną na wulkanicznym piasku. Rozpościera się stąd bajeczny widok na Pico Viejo i Teide. To obowiązkowy punkt wycieczki, kiedy chcesz pospacerować po Parku Narodowym Teide!


Jak dojechać?

Historie odkrywców

Sprawdź opinie naszych klientów.

“Doskonałe miejsce do relaksu, liczne szerokie oraz długie plaże z czarnym piaskiem, gorąca woda w oceanie. Piekna promenada z licznymi sklepami i kawiarniami, ciągnąca sie na wiele kilometrów. Zdecydowanie polecam!”

Adrian Pietrzak

Adrian Pietrzak

“Interesująca aglomeracja turystyczna. Dla amatorów wieczornych i nocnych doświadczeń, nie zabraknie miejsc, gdzie świetnie się zabawią. W ciągu dnia również nie jest monotonnie, można spacerować w rozmaitych kierunkach miasteczka. Apartamenty czyste, schludne, zadbane. Widać, że świeżo wyremontowane. Jestem bardzo zadowolony z pobytu!”

Dawid Dąbrowski

Dawid Dąbrowski

“Apartament ekstra, fajne wyposażenie, niczego nam nie brakowało. Czysto, spokojnie. Miejsce warte zarekomendowania, na pewno jeszcze tam wrócimy. Właściciele wspaniali i bardzo uprzejmi.”

Klara Szewczyk

Klara Szewczyk

“W apartamencie wszystko czego potrzeba, od żeli do kąpieli po kosmetyki do opalania, pojemniki na jedzenie i książki. Dużym atutem jest bardzo dobry internet! To było najlepsze mieszkanie w którym mieszkałam na wyspie! Bardzo dobry kontakt z właścicielem.”

Adriana Wojciechowska

Adriana Wojciechowska