Położenie Teneryfy

Teneryfy

Położenie

Teneryfa to należąca do Hiszpanii wyspa na Oceanie Atlantyckim. Znajduje się na Archipelagu i zarazem w regionie Wyspy Kanaryjskie. W związku z tym, że leży nieopodal północno-zachodnich wybrzeży Afryki, to ma niezwykle dogodny klimat i jest bardzo dobrym miejscem na egzotyczne wakacje. Co jeszcze warto wiedzieć na temat położenia Teneryfy? Sprawdź!

gdzie jest zlokalizowana?

Teneryfa

Teneryfa jest zlokalizowana pomiędzy 28° a 29° N i 16° a 17° W, na północ od Zwrotnika Raka. Zajmuje centralne miejsce między wyspami archipelagu: Gran Canaria na wschodzie oraz La Gomera i La Palma na zachodzie. Dzieli ją zaledwie 300 km od kontynentu afrykańskiego – Maroka i Sahary Zachodniej oraz aż 1000 km od Półwyspu Iberyjskiego (Hiszpanii i Portugalii kontynentalnej). Wyspa ma 2034 km² powierzchni – około 80 km długości i 50 km szerokości. Warto też wiedzieć, że administracyjnie Teneryfa obejmuje również około 200 małych wysp będącymi nieużytkami.

Rozwiń tekst

Teneryfa jest największą i najludniejszą wyspą w archipelagu i najludniejszą wyspą hiszpańską. Należy do Unii Europejskiej i obowiązuje na niej waluta euro, a językiem urzędowym jest hiszpański. Największym miastem na wyspie i zarazem stolicą jest Santa Cruz de Tenerife. Charakterystyczne dla wyspy jest występowanie kilku typów krajobrazu i kilku stref klimatycznych.

Klimat na Teneryfie

Teneryfa znajduje się w strefie klimatu subtropikalnego. Dokładniej rzecz ujmując: w części przybrzeżnej – mamy tu klimat typu półpustynnego i pustynnego, a w głębi lądu – klimat typu śródziemnomorskiego. Na klimat wpływają przede wszystkim dwa prądy morskie: Golfstrom (cieplejszy) i Kanaryjski (chłodniejszy), wskutek których dochodzi do wahań temperatury oceanu od 19 do 24 °C.

Mimo niewielkiej powierzchni, położenie Teneryfy sprawia, że klimat jest bardzo zróżnicowany. Dodatkowo wyspę dzieli wysokie pasmo górskie. Wraz ze wzrostem wysokości, średnie temperatury spadają, a ilość opadów wzrasta. Mamy więc tutaj spore różnice temperatur – nawet ponad 10 °C między wybrzeżem a górskimi miejscowościami. Co ciekawe, w okresie zimowym krater Pico del Teide często pokrywa śnieg, podczas gdy na wybrzeżu temperatury średnio wynoszą ok. 22 °C i gromadzą turystów na plażach.

położenie teneryfy

to warto wiedzieć!

Przyroda na Teneryfie

Efektem zróżnicowanego mikroklimatu jest różnorodność flory i fauny. Flora na wyspie liczy około 1400 gatunków, w tym 200 gatunków endemicznych Wysp Kanaryjskich. Co ciekawe, aż 140 z nich występuje jedynie na Teneryfie! Fauna to z kolei około 400 gatunków ryb, 56 gatunków ptaków, 13 gatunków ssaków lądowych, 5 gatunków gadów, 2 gatunki płazów i kilka tysięcy gatunków bezkręgowców.Rozwiń tekst

Warto też wiedzieć, że w parku naturalnym dziko żyją sprowadzone z innych krajów zwierzęta, m.in. papugi czy goryle.
Niemal połowa Teneryfy jest objęta ochroną zarządzaną przez Red Canaria de Espacios Naturales Protegidos, w tym 43 spośród 146 chronionych obszarów Wysp Kanaryjskich jest zlokalizowanych na Teneryfie. Pod ochroną są:
• 2 parki naturalne: Parque nacional del Teide, Parque Natural de la Corona Forestal;
• 2 parki wiejskie: Parque rural de Anaga, Parque rural de Teno;
• 4 rezerwaty: El Pijaral, Ijuana, Roques de Anaga, La Resbala;
• 6 specjalnych rezerwatów – m.in. najpopularniejsze Malpaís de Güímar, Barranco del Infierno, Chinyero;
• 14 pomników przyrody;
• 9 obszarów chronionego krajobrazu;
• 6 miejsc naukowego zainteresowania.
Północ czy Południe?

Teneryfa

Analizując położenie Teneryfy już wiesz, że ma ona zróżnicowany klimat. Tym samym lecąc na wyspę możesz mieć wątpliwości, na którą jej część się wybrać. Wiele zależy od tego, czego oczekujesz. Każdy zwraca uwagę na inne aspekty i czegoś innego szuka, dlatego w kilku zdaniach wyjaśnimy, czym różnią się od siebie Teneryfa Północna i Teneryfa Południowa.

Północna część Teneryfy oferuje bujną zieleń, ponieważ to właśnie tutaj zdecydowanie częściej spotykane są opady deszczu (głównie zimą), a temperatury niższe. Latem można nieco odetchnąć od upałów, a ponadto nie brakuje tu różnych atrakcji: m.in. Loro Park, baseny Lago Martianez, czarnych plaż. Można też odwiedzić stolicę wyspy Santa Cruz czy pospacerować po klimatycznych miasteczkach – m.in. La Laguna czy La Orotava. Zwolennicy aktywnego wypoczynku mogą uprawiać trekking i wędrować po dzikich górach – Anaga.

Południowa część Teneryfy to zdecydowanie cieplejszy region, a latem wręcz upalny. Klimat jest tu bardziej pustynny – mniej egzotycznych, bujnych roślin, za to więcej palm i kaktusów. Atutem jest różnorodność plaż – od złotych, po te naturalnie występujące, czyli czarne. Tutaj opady spotykane są bardzo rzadko, a temperatury wyższe o kilka stopni niż w części północnej. Na miejscu nie brakuje atrakcji – to m.in. miasteczka wodne (Siam Park, Aqualand), parki ze zwierzętami czy nocne kluby. Trzeba jednak wiedzieć, że jest tu znacznie bardziej komercyjnie. Choć nie znajdziemy tu wielu zabytków, to zlokalizowane są takie cuda natury, jak klify Los Gigantes.

Historie odkrywców

Sprawdź opinie naszych klientów.

“Doskonałe miejsce do relaksu, liczne szerokie oraz długie plaże z czarnym piaskiem, gorąca woda w oceanie. Piekna promenada z licznymi sklepami i kawiarniami, ciągnąca sie na wiele kilometrów. Zdecydowanie polecam!”

Adrian Pietrzak

Adrian Pietrzak

“Interesująca aglomeracja turystyczna. Dla amatorów wieczornych i nocnych doświadczeń, nie zabraknie miejsc, gdzie świetnie się zabawią. W ciągu dnia również nie jest monotonnie, można spacerować w rozmaitych kierunkach miasteczka. Apartamenty czyste, schludne, zadbane. Widać, że świeżo wyremontowane. Jestem bardzo zadowolony z pobytu!”

Dawid Dąbrowski

Dawid Dąbrowski

“Apartament ekstra, fajne wyposażenie, niczego nam nie brakowało. Czysto, spokojnie. Miejsce warte zarekomendowania, na pewno jeszcze tam wrócimy. Właściciele wspaniali i bardzo uprzejmi.”

Klara Szewczyk

Klara Szewczyk

“W apartamencie wszystko czego potrzeba, od żeli do kąpieli po kosmetyki do opalania, pojemniki na jedzenie i książki. Dużym atutem jest bardzo dobry internet! To było najlepsze mieszkanie w którym mieszkałam na wyspie! Bardzo dobry kontakt z właścicielem.”

Adriana Wojciechowska

Adriana Wojciechowska