Piramidy w Güímarze

Piramidy w Güímarze

W wiosce Güímar, na wschodnim wybrzeżu Teneryfy, znajduje się sześć piramid schodkowych o prostokątnej podstawie. Początkowo myślano, że są to przypadkowo ułożone kamienie przez lokalnych rolników. Z czasem odkryto, że nie może tu być mowy o przypadku. To piramidy ze skał wulkanicznych. Co warto o nich wiedzieć? Sprawdź najważniejsze informacje o piramidach w Güímar.

Piramidy to jedna z głównych atrakcji güímarskiego Parku Etnograficznego. To jednak nie wszystko, co ma do zaoferowania – na terenie znajduje się też jeden z najciekawszych ogrodów w rejonie, jeśli nawet nie na świecie.

to warto wiedzieć

Piramidy w Güímarze

Piramidy w Güímarze – co o nich wiadomo?

Przez dłuższy czas sądzono, że instalacje te to jedynie stosy kamieni, ułożone przez lokalsów. A dokładniej rolników, którzy znajdowali je na swoich polach w trakcie orki i w ten sposób składali je na skrajach swoich pól. Podstawy do takiej tezy są mocno osadzone w kulturze, gdyż niegdyś była to popularna praktyka na Wyspach Kanaryjskich. Na podstawie opowieści, rysunków oraz zdjęć, w wielu miejscach na archipelagu istniały takie piramidki. Nie przywiązywano jednak do nich wagi – rozebrano je i wykorzystano materiał budowlany. Podobnie zaczęło dziać się w Güímarze – początkowo stało tam 9 piramid, ale obecnie jest już tylko 6.

Piramidy w Güímarze nie dawały spokoju badaczom. W 1991 słynny odkrywca Thor Heyerdahl postanowił zbadać budowle. Analizując je odkrył, że nie mogą to być przypadkowe kupy kamieni, gdyż na rogach piramid widoczne są ślady obróbki, a ponadto przed ich budową wyrównano grunt. Co więcej, piramidy nie powstały z okolicznych kamieni, lecz ze skał wulkanicznych.

Rozwiń tekst

Piramidy w Güímar – podwójny zachód słońca

Ważnym odkryciem Heyerdahl było to, że piramidy zostały ustawione w szczególny sposób ze względów astronomicznych. Kiedy dochodzi do przesilenia letniego, z platformy na najwyższej piramidzie można obserwować podwójny zachód słońca. Jak to możliwe? Słońce zachodzi za wysokim szczytem górskim, pojawia się ponownie i zachodzi jeszcze raz za kolejną górą. Podczas przesilenia zimowego z każdej z piradmid można obserwować przepiękne wschody słońca.

Z którego wieku są piramidy w Güímarze?

Mimo wcześniej omówionych odkryć, Heyerdahlowi nie udało się ustalić wieku piramid ani odpowiedzieć na pytanie, kto jest ich twórcą i co było powodem wzniesienia. Wiadomo jednak, że Guanczowie mieszkali w jaskini pod jedną z piramid, a przed hiszpańskim podbojem, miejscowość ta była siedzibą jednego z dziesięciu królów Teneryfy. Czy są jakieś szacunki co do wieku piramid? Tak, nie są one średniowieczne – najpewniej zostały wzniesione w XIX wieku.

Tajemniczy Ogród

Tajemniczy Ogród (Jardin Secreto), to ogród w pełni poświęcony roślinom trującym. Rosną w nim zadziwiające swoimi kolorami i kształtami drzewa, krzewy i kwiaty. Ich trujące właściwości chronią je przed drapieżnikami lub niekorzystnymi warunkami środowiskowymi. Ta niezwykła przestrzeń teleportuje nas w ponury świat trucicieli i przedstawia rośliny przez wieki wykorzystywane do tworzenia trucizn i śmiertelnych mikstur.

W parku ponadto zlokalizowany jest ogród botaniczny, prezentujący typową dla wyspy roślinność. To wiele gatunków endemicznych, które występują wyłącznie na Teneryfie, ale też sporo roślin sprowadzonych z dalekich zakątków świata. Jeśli lubisz spędzać czas na łonie natury, możesz zdecydować się na piknik w parku w Güímarze – zaaranżowana została tam strefa do tego celu.

Muzeum i inne atrakcje

Odwiedzając piramidy w Güímarze warto też zajrzeć do muzeum zlokalizowanego na terenie parku. Znajduje się ono w starym, odrestaurowanym domu kanaryjskim, zbudowanym w typowym stylu dla Teneryfy. Co można w nim zobaczyć? Ekspozycję muzeum stanowią tradycyjne stroje Starego i Nowego Świata, które pozwalają badać wpływy i kontakty pomiędzy kulturami.

Na terenie obiektu zlokalizowane jest także audytorium – w sali projekcyjnej można obejrzeć krótki film o transoceanicznych wyprawach Heyerdahla oraz o pozycji, jaką zajmuje Park w Güímar w kulturowych badaniach poznawczych. Co więcej, w audytorium znajduje się także wystawa – to sala poświęcona wyprawom Heyerdahla, a także miejsce, w którym można podziwiać repliki tratw, którymi przemierzono Ocean Spokojny, Atlantycki i Indyjski.

Kiedy zgłodniejesz lub będziesz spragniony w trakcie swojej wycieczki, możesz udać się do kawiarenki. Na terenie obiektu znajduje się również sklep z pamiątkami – możesz więc zabrać ze sobą wspomnienia o tym miejscu lub przywieźć upominki bliskim. Dla dzieci przygotowano z kolei salkę multimedialną i plac zabaw.


Jak dojechać?

Historie odkrywców

Sprawdź opinie naszych klientów.

“Doskonałe miejsce do relaksu, liczne szerokie oraz długie plaże z czarnym piaskiem, gorąca woda w oceanie. Piekna promenada z licznymi sklepami i kawiarniami, ciągnąca sie na wiele kilometrów. Zdecydowanie polecam!”

Adrian Pietrzak

Adrian Pietrzak

“Interesująca aglomeracja turystyczna. Dla amatorów wieczornych i nocnych doświadczeń, nie zabraknie miejsc, gdzie świetnie się zabawią. W ciągu dnia również nie jest monotonnie, można spacerować w rozmaitych kierunkach miasteczka. Apartamenty czyste, schludne, zadbane. Widać, że świeżo wyremontowane. Jestem bardzo zadowolony z pobytu!”

Dawid Dąbrowski

Dawid Dąbrowski

“Apartament ekstra, fajne wyposażenie, niczego nam nie brakowało. Czysto, spokojnie. Miejsce warte zarekomendowania, na pewno jeszcze tam wrócimy. Właściciele wspaniali i bardzo uprzejmi.”

Klara Szewczyk

Klara Szewczyk

“W apartamencie wszystko czego potrzeba, od żeli do kąpieli po kosmetyki do opalania, pojemniki na jedzenie i książki. Dużym atutem jest bardzo dobry internet! To było najlepsze mieszkanie w którym mieszkałam na wyspie! Bardzo dobry kontakt z właścicielem.”

Adriana Wojciechowska

Adriana Wojciechowska