Palmetum
Chcesz zobaczyć największą kolekcję palm w Europie? Odwiedź Palmetum w Santa Cruz de Tenerife! To ogromna, elegancka i pełna subtelnych zakątków puszcza, która zaskakuje pod wieloma względami. Przespaceruj się pomiędzy imponującymi roślinami, zrelaksuj się i poczuj kanaryjski klimat. Poznaj najważniejsze informacje o Palmetum przed swoją wizytą!
Palmetum Santa Cruz de Tenerife to 12-hektarowy ogród botaniczny, specjalizujący się w palmach. To absolutnie unikalny projekt na świecie – z wysypiska śmierci stworzono przestrzeń wypoczynku. Znajduje się tu spektakularna roślinność, co jest efektem współpracy z wieloma instytucjami botanicznymi z całego świata!
to warto wiedzieć
Palmetum
Obecnie palmiarnia zajmuje sztuczną górę, która była wysypiskiem śmieci w latach 70 i przez wiele lat gromadziła sterty śmieci. W 1983 zaprzestano składowania śmieci. W latach 90. podjęto decyzję, by z zdegradowanej przestrzeni stworzyć naturalny raj. Prace nad tym rozpoczęły się już w 1996 roku – wówczas władzom przypadł do gustu pomysł Manuela Caballero, konesera i miłośnika palm, który zaproponował ideę projektu botanicznego na zamkniętym składowisku.
Palmetum oferuje wspaniałe widoki na morze i miejscowość Santa Cruz de Tenerife. Poza tym na terenie obiektu znajdują się jeziora połączone strumieniem, trzy wodospady i piękne zakątki, ozdobione ogromnymi skałami wulkanicznymi. Wszystko to sprawia, że spacer po palmiarni jest niezwykle przyjemnym doznaniem!
Rozwiń tekst
Otwarcie Palmetum
Przez blisko 20 lat trwały prace, które pozwoliły na stworzenie tego miejsca. Dla odwiedzających zostało ono otwarte 28 stycznia 2014 roku. W inauguracyjnym dniu udział wzięła książęca para: Don Felipe i Doña Letizia, dziś będący już parą królewską Hiszpanii, a także osobistości Wspólnoty Autonomicznej. Przechadzali się po ogrodach w towarzystwie władz i członków zespołu technicznego, aby następnie świętować ceremonię otwarcia, której kulminacją było symboliczne posadzenie palmy gatunku jamajskiego, która dziś rośnie w pobliżu karaibskiego wodospadu. Od chwili inauguracji palmiarnia jest czynna dla publiczności i podbija serca turystów przybywających na Teneryfę z całego świata.
Palmowe kolekcje Palmetum
W Palmetum rośnie około 3000 gatunków roślin z klimatów tropikalnych i subtropikalnych, sprowadzonych z całego świata. Najbardziej rozwinięta jest botaniczna rodzina palm Arecaceae lub Palmae, która liczy 600 gatunków i jest rozmieszczona po całym obiekcie zgodnie z ich pochodzeniem geograficznym.
Palmiarnia w dużej mierze poświęcona jest roślinności Archipelagu Kanaryjskiego, ale też innych wsyp – spotkamy tu palmy z wysp takich, jak Madagaskar, Karaiby czy Polinezja. Można tu spotkać gatunki powszechnie stosowane w ogrodnictwie, ale też te wyjątkowe, które np. zdumiewają swoim wzrostem Uprawiane są ponadto pożyteczne gatunki – m.in. palma cukrowa, palma olejowa czy palma sabałowa. Oceaniczny klimat Santa Cruz pozwala na uprawę różnorodnych, nawet wymagających gatunków. Najbardziej suche części Palmetum są wykorzystywane do uprawy palm występujących naturalnie w tego typu środowiskach – to np. Brahea, Medemia, Hemithrinax czy Ravenea xerophila. Stworzono ponadto podmokłe przestrzenie, by móc uprawiać palmy bagienne – m.in. gatunki Raphia, Nypa, Mauritiella, Metroxylon czy Acoelorraphe.
Inne rośliny w Palmetum
Palmetum to nie tylko palmy. Posadzono tu także inne rośliny, które mają wartość konserwatorską, edukacyjną lub dlatego, że nadają palmom kontekst florystyczny i pozwalają stworzyć dobre odwzorowania ich naturalnych siedlisk. Zachowana jest bogata kolekcja rzadkich gatunków – figowców pagodowych (największy okaz ma ponad 15m wysokości), pandanów, plumetii, bromelii i agaw. Rosną tu również liczne gatunki baobabów, namorzyn, chlebowców czy rzadkie drzewa owocowe.
Fauna Palmetum
Palmetum jest jednym z najlepszych miejsc na Teneryfie do obserwowania dziko żyjących ptaków. Pośród drzew żyje wiele egzotycznych gatunków, które prezentują się zjawiskowo i.. dają niesamowite koncerty! Regularnie gniazdują tu karmazyny, a spotkać można także praczki, czaple białe i siwe, dudki, pustułki, kanarki, kosy, modraski, jerzyki oraz wiele innych!
Żyją tu ponadto żaby pirenejskie i rzekotki śródziemnomorskie, które można spotkać w pobliżu zbiorników wodnych. Po obszarze nieustannie przemieszczają się piękne i okazałe motyle. Co istotne, żadne z tych zwierząt nie zostały tu sprowadzone przez człowieka. Osiedlają się naturalnie, co bardzo dobrze świadczy o powodzeniu projektu.
Palmetum Teneryfa bilety
Wejście dla turystów powyżej 12 roku życia kosztuje 6 EUR, dla dzieci i młodzieży poniżej 12 roku życia 2,8 EUR. Dostępne są zniżki dla rezydentów, dużych rodzin czy osób niepełnosprawnych, o które należy pytać w kasie obiektu. Palmetum czynne jest 7 dni w tygodniu, w godz. 10.00 – 18.00.