Cueva del Viento

Cueva del Viento

Cueva del Viento, po polsku czasem przedstawiona jako jaskinia wiatru, jest jaskinią lawową na Teneryfie. Ma 18 km długości, co czyni ją najdłuższą jaskinią pochodzenia wulkanicznego poza Hawajami, a piątą na świecie. Co warto wiedzieć na jej temat? Dokąd sięga historia i czy jest czynna dla odwiedzających? Sprawdź najważniejsze informacje o Cueva del Viento.

Cueva del Viento to zagłębienie wulkaniczne, znajdujące się w dzielnicy Icod de los Vinos o tej samej nazwie na Teneryfie. Jaskinia powstała 27 000 lat temu wskutek erupcji wulkanu Pico Viejo, w pobliżu Teide i wylewu bazaltowych law. Nazwa „Jaskinia Wiatru” pochodzi od potężnych przeciągów, które przez nią przepływają.

to warto wiedzieć

Cueva del Viento

Jest to ogromna, labiryntowa sieć podziemnych przejść, w której wciąż pozostaje wiele niezbadanych odgałęzień. Nie ulega jednak wątpliwościom, że najpewniej w przyszłości zostaną one eksplorowane, co jeszcze zwiększy długość jaskini.

Jaskinia była znana Guanczom, pierwotnym mieszkańcom wyspy. Odnaleziono bowiem pozostałości pochówki sprzed 2 tysięcy lat. Pierwsza wzmianka pisana o Cueva del Viento pochodzi z 1776 roku, a dokładniejsze badania tego miejsca rozpoczęły się w 1969 roku.

Rozwiń tekst

Dlaczego Cueva del Viento jest wyjątkowa?

Cueva del Viento słynie z wyjątkowej geomorfologii. Sieć galerii układa się na trzech nakładających się poziomach, co jest zjawiskiem, którego wcześniej nie odnotowano w żadnym innym miejscu na świecie.

27 000 lat temu, podczas pierwszej fazy erupcji Pico Viejo, uformowały się wielkie kanały lawowe, które stały się dwiema przestronnymi galeriami: Los Ingleses i Sobrado Inferior. Gdy doszło do ich zespojenia, wylał się kolejny strumień lawy, który pokrył powierzchnię i stworzył labirynt kanałów, które w dużej mierze łączą się z jaskiniami Sobrado i Cueva del Viento.

Jaskinia posiada ponadto szeroką gamę struktur pierwotnego pochodzenia – m.in. stalaktyty lawy, kaskady lawy, tarasy boczne i jeziora lawy, a także konkrecje o różnym składzie (agregaty mineralne np. węglanu wapnia i innych soli), co czyni ją bardzo atrakcyjną z punktu widzenia geologów, grotołazów i wszystkich pasjonatów tego typu turystyki.

Flora i fauna w Cueva del Viento

Zaskakująca jest także fauna podziemna. W jaskini wulkanicznej żyje około 190 znanych gatunków zwierząt, z czego znakomitą większość stanowią bezkręgowce. Wiele z nich to zwierzęta przystosowane do środowisk podziemnych oraz skazane na życie w ciemności (np. bezoki karaluch Loboptera subterranea czy Wolltinerfia Martini i Wolltinerfia Tenerifae). Podziemne środowisko charakteryzuje się całkowitą ciemnością, bardzo wysokim poziomem wilgotności, stałą temperaturą i niemal absolutnym bezruchem. To trudne warunki, w których przetrwać mogły tylko te gatunki, które przystosowały się do funkcjonowania w jaskini.

We wnętrzach zagłębienia znaleziono także skamieniałe szczątki wymarłych kręgowców, takich jak gigantyczny szczur i gigantyczna jaszczurka, a także inne szczątki szkieletowe gatunków, które zniknęły z Teneryfy (m.in. gawron i drop houbara).

Roślinność dzieli się na trzy sekcje. Pierwsza to strefa zewnętrzna z roślinami naczyniowymi oraz kilkoma paprociami i porostami. Drugą jest strefa wejściowa, która zaczyna się tam, gdzie deszcz nie dociera bezpośrednio, ale jest dostęp do światła światło. Zawiera ona głównie mchy i porosty. Trzecia sekcja to strefa przejściowa, do której dociera światło pośrednie – tu występują przede wszystkim sinice i porosty.

Ochrona Cueva del Viento

Jaskinia Cueva del Viento to miejsce niezwykłe, dlatego konieczne było zapewnienie mu ochrony. W 1998 roku rząd Wysp Kanaryjskich przyjął plan zarządzania zasobami naturalnymi. Jego celem było powstrzymanie działań niszczących jaskinię, takich jak budowa, naruszanie gleby lub zasypywanie. Wprowadzono ponadto usprawnienia, które miały za zadanie ułatwić odkrywanie jaskini, wsparcie badań naukowych i propagowanie edukacji ekologicznej – była to m.in. budowa kanałów ściekowych.

Zwiedzanie jaskini Cueva del Viento

Niezależna Rada Muzeów i Centrów Rady Wyspy Teneryfy (OAMC) oferuje wycieczki z przewodnikiem jaskini. W trakcie wyprawy można poznać historię tworzenia jaskini, ale też objaśnione zostaną wszelkie zjawiska geologiczne i cechy etnograficzne. Trasa rozpoczyna się w Centrum dla Zwiedzających, w Ratuszu Icod de los Vinos i prowadzi dalej przez pole lawy, aż do wejścia do jaskini.

Jaskinia nie posiada sztucznego oświetlenia, dlatego podczas zwiedzania konieczne jest założenie kasków z czołówkami. W części dostępnej dla turystów znajdują się liczne formacje i zjawiska „wyrzeźbione” przez przemieszczającą się lawę. Mroczna i cicha atmosfera wprowadza zwiedzających w bezpośredni i naturalny kontakt ze zjawiskami geologicznymi. Czas zwiedzania wynosi ok. 2h, a poziom trudności jest średni.


Jak dojechać?

Historie odkrywców

Sprawdź opinie naszych klientów.

“Doskonałe miejsce do relaksu, liczne szerokie oraz długie plaże z czarnym piaskiem, gorąca woda w oceanie. Piekna promenada z licznymi sklepami i kawiarniami, ciągnąca sie na wiele kilometrów. Zdecydowanie polecam!”

Adrian Pietrzak

Adrian Pietrzak

“Interesująca aglomeracja turystyczna. Dla amatorów wieczornych i nocnych doświadczeń, nie zabraknie miejsc, gdzie świetnie się zabawią. W ciągu dnia również nie jest monotonnie, można spacerować w rozmaitych kierunkach miasteczka. Apartamenty czyste, schludne, zadbane. Widać, że świeżo wyremontowane. Jestem bardzo zadowolony z pobytu!”

Dawid Dąbrowski

Dawid Dąbrowski

“Apartament ekstra, fajne wyposażenie, niczego nam nie brakowało. Czysto, spokojnie. Miejsce warte zarekomendowania, na pewno jeszcze tam wrócimy. Właściciele wspaniali i bardzo uprzejmi.”

Klara Szewczyk

Klara Szewczyk

“W apartamencie wszystko czego potrzeba, od żeli do kąpieli po kosmetyki do opalania, pojemniki na jedzenie i książki. Dużym atutem jest bardzo dobry internet! To było najlepsze mieszkanie w którym mieszkałam na wyspie! Bardzo dobry kontakt z właścicielem.”

Adriana Wojciechowska

Adriana Wojciechowska