Roque Cinchado

Roque Cinchado

Czy to jedna z najsławniejszych skał na świecie? Być może. Z całą pewnością jest jedną z najchętniej fotografowanych. Znajduje się na Teneryfie, w prowincji Santa Cruz de Tenerife.

Roque Cinchado to skalna formacja, uznawana za symbol kanaryjskiej wyspy Teneryfa. Znajduje się na terenie wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Parku Narodowego Teide, w gminie La Orotava. Nieopodal znajduje się też wulkan Teide, będący jedną z kluczowych atrakcji wyspy.

Co jeszcze warto wiedzieć o Roque Cinchado i o skałach Roques de Garcia? Czy warto wybrać się na wycieczkę, by je podziwiać? Sprawdźmy!

to warto wiedzieć

Roque Cinchado

Roque Cinchado – poznaj słynną skałę

Roque Cinchado są częścią dużych formacji skalnych, znanych jako „Roques García”, o których więcej informacji znajdziesz poniżej. Wracając jednak do najpopularniejszej skałki – Roque Cinchado – to jest to 27-metrowy filar skalny, złożony głównie z wulkanicznych warstw skał osadowych. Formacja jest na tyle charakterystyczna i unikatowa, że została umieszczona na banknotach.

Skała była formowana przez lata. Najpierw uniknęła osuwiska, a później na jej kształt wpływały różne czynniki erozyjne – m.in. deszcz czy wiatr, który nawiewał w stronę skały ziarna piasku. Najpewniej w przyszłości Cinchado zostanie zniszczone przez siły erozji, które pomogły je stworzyć, a zatem teraz jest dobry czas na to, by na własne oczy zobaczyć ten cud natury!

Rozwiń tekst

Skały Roques de Garcia – formowanie

Historia formowania się masywów górskich na Teneryfie obejmuje 4 cykle erupcji. Pierwszy cykl miał miejsce między 7 a 3,5 milionów lat temu i w jego efekcie powstały bazaltowe masywy Teno, Anaga i Roque del Conde. Drugi cykl miał miejsce w centralnej części wyspy, gdzie powstało kilka stratowulkanów nakładających się na siebie wzajemnie. Wskutek destrukcji obszaru stopniowo zaczęła się formować obecna równina Caldera de Las Canadas. Trzeci cykl erupcji rozpoczął się około 0,5 miliona lat temu – wówczas depresję wspomnianej równiny wypełnił nowy wulkan – Teide. Uformowały się także Pico Viejo, Montana Blanca i skały Roques de Garcia. Ostatni cykl erupcji spowodował powiększenie obszaru wyspy. Utworzyło się wiele ciekawych formacji wulkanicznych: jaskiń, kopuł, lapilli, bomb wulkanicznych, zagłębień i wybrzuszeń zastygłej lawy.

Z czego zbudowane są skały?

Skały Roques de Garcia oddzielają od siebie dwie rozległe równiny: Llano de Ucanca oraz Guajara Kaldera, będące niegdyś niezależnymi kraterami wulkanicznymi. Zbudowane są one przede wszystkim ze skał piroklastycznych, zwanych ignimbrytem lub tufem spieczonym, z gesto wtopionymi kawałkami innych minerałów, skał okruchowych oraz fonolitu.

A co ze składem Roque Cinchado? Jest on zbudowany głównie z piroklastyków, aluwialnych brekcji wachlarzowych i konglomeratów materiału wulkanicznego, uzupełniony kawałkami fonolitów, a także groblami, które przecinają warstwy osadowe.

Czy warto odwiedzić Roque Cinchado?

Jeśli chcesz dobrze poznać formacje skalne Roques de Garcia, z całą pewnością najbardziej widowiskowym będzie szlak nr 3, okrążający je. Nie jest trudny, a swój początek ma niepodal trasy TF-21. Ruszając można odwiedzić niewielką kaplicę Virgen de las Nieves, a później zmierzać ku górze, by obejrzeć formacje skalne w całej ich okazałości. Wznoszą się one na wysokość 2100 m n.p.m. i rozciągają się z północy na południe na odległość około 1,7 km.

Odwiedzając to miejsce, warto mieć na uwadze, że ich specyficzna budowa geologiczna sprawia, że wciąż podlegają działaniom erozji i zmieniają się. Minerały mniej odporne na działanie erozji są wypłukiwane, a te twardsze pozostają na swoim miejscu, przez co dochodzi do niszczenia powierzchni i nieustannych modyfikacji. Za każdym razem, gdy odwiedzisz to miejsce, może one wyglądać inaczej!

Jeśli chodzi o skałę Roque Cinchado, zwaną potocznie „Bożym palcem”, istnieje spore ryzyko, że w końcu dojdzie do całkowitego zniszczenia podstawy i zawalenia się formacji. Nigdy nie wiadomo, kiedy zakończy się jej żywot, więc jeśli tylko masz okazję, by ją zobaczyć – warto to uczynić i wykonać pamiątkowe zdjęcia!


Jak dojechać?

Historie odkrywców

Sprawdź opinie naszych klientów.

“Doskonałe miejsce do relaksu, liczne szerokie oraz długie plaże z czarnym piaskiem, gorąca woda w oceanie. Piekna promenada z licznymi sklepami i kawiarniami, ciągnąca sie na wiele kilometrów. Zdecydowanie polecam!”

Adrian Pietrzak

Adrian Pietrzak

“Interesująca aglomeracja turystyczna. Dla amatorów wieczornych i nocnych doświadczeń, nie zabraknie miejsc, gdzie świetnie się zabawią. W ciągu dnia również nie jest monotonnie, można spacerować w rozmaitych kierunkach miasteczka. Apartamenty czyste, schludne, zadbane. Widać, że świeżo wyremontowane. Jestem bardzo zadowolony z pobytu!”

Dawid Dąbrowski

Dawid Dąbrowski

“Apartament ekstra, fajne wyposażenie, niczego nam nie brakowało. Czysto, spokojnie. Miejsce warte zarekomendowania, na pewno jeszcze tam wrócimy. Właściciele wspaniali i bardzo uprzejmi.”

Klara Szewczyk

Klara Szewczyk

“W apartamencie wszystko czego potrzeba, od żeli do kąpieli po kosmetyki do opalania, pojemniki na jedzenie i książki. Dużym atutem jest bardzo dobry internet! To było najlepsze mieszkanie w którym mieszkałam na wyspie! Bardzo dobry kontakt z właścicielem.”

Adriana Wojciechowska

Adriana Wojciechowska