Historia Teneryfy

Teneryfy

Historia

Dawniej o Wyspach Kanaryjskich mówiono: Wyspy Szczęśliwe. I tak po części jest do dzisiaj, bowiem o Teneryfie można powiedzieć, że jest niczym wakacyjna pigułka: całoroczne ciepło, słońce, ocean, tropikalne rośliny i skaliste góry na jednej wyspie. Resorty, świetne restauracje, klimatyczne kawiarnie, liczne trasy trekkingowe i cała gama atrakcji turystycznych. Dziś tak wygląda Teneryfa. A jak było wcześniej? Poznaj historię wyspy!

historia teneryfy

history

Teneryfa – pierwsze wzmianki historyczne

Według legendarnych wierzeń, Teneryfę uznaje się za pozostałość zaginionej Atlantydy. Pierwsze osadnictwo datuje się na XII wiek p.n.e., ale nie są to potwierdzone hipotezy. Wedle badań archeologicznych i analiz radiowęglowych, ludzie przybyli na Teneryfę około 200 roku p.n.e. Rdzenni mieszkańcy nazywani są Gauczanami, a ich charakterystyczne cechy to jasna cera i włosy oraz niebieskie oczy. Rozwiń tekst

Badania wskazują na to, że byli ludem pochodzenia berberyjskiego – hipotezy o tym, że to potomkowie wikingów czy celtów nie potwierdziły się. Guanczowie podzielili wyspę na 10 okręgów administracyjnych, zwanych królestwami. W 1402 na Teneryfę dotarli Hiszpanie, którzy 12 grudnia 1495 roku w bitwie pod Acentejo pokonali Guanczów. Konsekwencją było wysiedlenie ludu – m.in. zostali wywiezieni jako niewolnicy do Europy. Ci, którzy zostali, szybko się zasymilowali, przeszli na katolicyzm i zaczęli posługiwać się językiem hiszpańskim.

Teneryfa pod wodzą Hiszpanów

Hiszpanie założyli miasto La Laguna, które w 1723 stało się pierwszą stolicą wyspy. Zostało ono zlokalizowane w jej głębi ze względów bezpieczeństwa – w tamtym okresie wybrzeża były nękane przez angielskich piratów.Rozwiń tekst

25 lipca 1797 roku, Teneryfa została zaatakowana przez flotę brytyjską, dowodzoną przez Horacego Nelsona. Celem ataku była siedziba hiszpańskich władz, która znajdowała się w miejscowości Santa Cruz de Tenerife, siedziba władz hiszpańskich. Ostatecznie oddziały angielskie zostały pokonane przez miejscowych, wspieranych przed oddział francuski. Atak Nelsona zakończył się paktem, który zakładał możliwość powrotu żołnierzy angielskich na statki wraz z bronią, pod warunkiem złożenia obietnicy, że nie będą atakować żadnej z Wysp Kanaryjskich.

Początkowo wyspa prężnie się rozwijała. Między innymi znajdowały się tutaj porty tranzytowe dla żeglugi do obu Ameryk. Z czasem jednak zaczęła tracić na znaczeniu, aż w 1821 roku wyspa została włączona do Hiszpanii jako prowincja ze stolicą w Santa Cruz de Tenerife. W 1936 roku została opanowana przez wojska generała Franco, czego konsekwencją były poważne kłopoty gospodarcze. Wielu mieszkańców postanowiło wyjechać do Wenezueli w poszukiwaniu lepszego życia. Na początku lat 60. wyspa została przekształcona w strefę turystyczną, głównie z myślą o brytyjskich turystach. Z czasem stała się niezwykle pożądanym kierunkiem wakacyjnym turystów z całego świata. Charakteryzuje ją łagodny klimat, gdzie różnica temperatur pomiędzy najcieplejszym i najzimniejszym miesiącem wynosi zaledwie 6 stopni C.

Ważne historycznie miejsca na Teneryfie

Co warto zobaczyć na Teneryfie? Zwolennicy rajskich wakacji, wypoczynku na plaży, rozrywek wodnych i lądowych, będą zachwyceni wizytą na wyspie. Nie oznacza to jednak, że pasjonaci historii i intensywnego zwiedzania będą się nudzić. Wręcz przeciwnie! Rozwiń tekst

Bogata historia Teneryfy zaowocowała powstaniem różnych miejsc, w których można ją zagłębić. Najpopularniejsze z nich to:

  • Muzeum Historii i Antropologii Teneryfy (Museum of the History of Tenerife, MHAT) – otwarte w 1993 roku, oferuje przegląd rozwoju instytucjonalnego, społeczno-gospodarczego i kulturalnego wyspy od XV do XX wieku. Wynajmujesz apartament w Costa Adeje? Do Muzeum dotrzesz autem w niespełna godzinę – znajduje się ono w dawnej stolicy wyspy – La Laguna.
  • Muzeum przyrody i człowieka (Museo de la Naturaleza y el Hombre) – przedstawia dokładną i interesującą kolekcję bogactwa przyrodniczego Wysp Kanaryjskich, ale przede wszystkim kulturę ludności przedhiszpańskiej, która zamieszkiwała te tereny.
  • Muzeum wojskowe (Museo Militar) – założone w 1988 roku, zlokalizowane w Kwaterze Wojskowej Almeida, w Santa Cruz na Teneryfie. Znajduje się w nim wiele modeli uzbrojenia i przedmiotów związanych z działalnością wojskową na wyspach, a nawet słynne działo Tigre, które raniło admirała Horacego Nelsona podczas jego nieudanej próby zajęcia Teneryfy w 1797 roku.
  • Iberoamerykańskie Muzeum Rzemiosła (Casa Museo del Campesino) – znajduje się w starym klasztorze San Benito Abad (św. Benedykta) z XVII w., w miejscowości La Orotava. Znajduje się w nim stała wystawa wyrobów rzemieślniczych iberoamerykańskich i hiszpańskich, ale też wiele dzieł sztuki.

Dom z balkonami (Casa de los Balcones) – to zespół budynków utrzymanych w staroświeckim stylu i guście kanaryjskim, a jednocześnie najważniejszy na Teneryfie rzemieślniczy kompleks koronkarski. Dom oznaczony numerem 3 został skonstruowany przez potomków konkwistadora Fernandeza de Lugo i jest uznawany za jedno z arcydzieł rzemieślniczych i architektonicznych.

Historie odkrywców

Sprawdź opinie naszych klientów.

“Doskonałe miejsce do relaksu, liczne szerokie oraz długie plaże z czarnym piaskiem, gorąca woda w oceanie. Piekna promenada z licznymi sklepami i kawiarniami, ciągnąca sie na wiele kilometrów. Zdecydowanie polecam!”

Adrian Pietrzak

Adrian Pietrzak

“Interesująca aglomeracja turystyczna. Dla amatorów wieczornych i nocnych doświadczeń, nie zabraknie miejsc, gdzie świetnie się zabawią. W ciągu dnia również nie jest monotonnie, można spacerować w rozmaitych kierunkach miasteczka. Apartamenty czyste, schludne, zadbane. Widać, że świeżo wyremontowane. Jestem bardzo zadowolony z pobytu!”

Dawid Dąbrowski

Dawid Dąbrowski

“Apartament ekstra, fajne wyposażenie, niczego nam nie brakowało. Czysto, spokojnie. Miejsce warte zarekomendowania, na pewno jeszcze tam wrócimy. Właściciele wspaniali i bardzo uprzejmi.”

Klara Szewczyk

Klara Szewczyk

“W apartamencie wszystko czego potrzeba, od żeli do kąpieli po kosmetyki do opalania, pojemniki na jedzenie i książki. Dużym atutem jest bardzo dobry internet! To było najlepsze mieszkanie w którym mieszkałam na wyspie! Bardzo dobry kontakt z właścicielem.”

Adriana Wojciechowska

Adriana Wojciechowska